Meme Büyütme Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz Meme Küçültme

Meme estetiğinde uygun yaş nedir?

18 Aralık 2020

Genel olarak estetik ameliyatları 18 yaşından önce yapmıyoruz. Hem kanuni açıdan reşit olmasını bekliyoruz, hem de fiziksel ve duygusal gelişimini tamamlamış olmasını istiyoruz. Ancak gerekli durumlarda, ailenin onayı alınarak ameliyat yaptığımız oluyor.

Çok küçük ya da aşırı büyük memeler genç kızların ruhsal durumlarını bozabilir; bu da hem sosyal ve duygusal yaşamlarını, hem de okul başarılarını olumsuz etkileyebilir. Büyük memeler sırt ve boyun ağrılarına neden olabilir. Memelerini saklamak için sürekli kambur durmak omurga bozukluklarına yol açabilir. Büyük memeler, gelişme çağındaki bir genç kız için çok önemli olan sportif aktivitelerden uzak kalmasına ve kilo almasına neden olabilir. Ameliyat zamanlamasında önemli olan, memelerin gelişimlerini tamamlamış olmasıdır. Bu da daha çok ilk adet gördüğü yaşla ilgilidir. Erken yaşta adet gören genç kızlarda, meme gelişimi daha erken tamamlanacağından, 16 yaşından itibaren, ailesinin de onayı alınarak ameliyat yapılabilir.

Meme estetiğinde sadece başlangıç yaşı değil, hangi yaşa kadar meme estetiği yapılabileceği konusu da sıkça sorulmaktadır. Meme estetiğinin diğer ameliyatlardan bir farkı yoktur. Vücut genel anesteziyi kaldırabilecek yaşta ise, ameliyat olmasına, yara iyileşmesine dönük bir sorunu yoksa meme büyütme, meme küçültme, meme dikleştirme ameliyatları yapılabilir. Meme kanseri dolayısıyla meme dokusu alınan hastalara meme onarımı yapılabilir. Her ne kadar meme operasyonları sıklıkla 60 yaşlarına kadar yapılsa da, daha ileri yaşlarda da yapılabilir ve hasta hayatını daha konforlu ve görünümünden memnun olarak sürdürebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...