Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatına neden ihtiyaç duyulur?

18 Temmuz 2018

Büyük memeler  genç yaşlarda çekici gibi görünse de, kısa sürede yer çekiminin etkisi ile şeklini kaybeder ve sarkar. Kilo alıp verme ve gebelikler memelerin daha da büyüyüp sarkmasına neden olur.

Büyük memeler insanları olduklarından daha iri, hantal ve yaşlı gösterir. Özellikle genç kızlarda utanma hissi yaratabilir. Memeleri büyük olan genç kızlar bunları gizlemek için kambur durmaya başlar, bol elbiseler giyerler. Dar kıyafetlerden ve spor aktivitelerinden uzak dururlar; bu da kilo almalarına neden olabilir. Sosyal ilişkileri bozulabilir, içe kapanabilirler. Erkek arkadaşları ile sağlıklı ilişkiler kuramayabilirler.

Büyük memeler sağlık sorunlarını da beraberinde getirir; boyun, sırt ve omuz ağrılarına yol açar, zamanla omurgalarda kalıcı bozukluklara neden olur. Sütyen askıları bir süre sonra omuzları deforme eder. Memelerin alt tarafı sürekli terli ve havasız kaldığından zamanla tahriş olur, deri sorunları ortaya çıkar. Büyük memeli bir kadın omuz, boyun ve sırt ağrısı problemleri ile yaşamak zorunda kalır.

Meme küçültme ameliyatları sanılanın aksine estetik bir tercihten ziyade, sağlık için zaruri işlemlerden biridir. SGK,  birçok kriter eşliğinde olmakla birlikte meme küçültme ameliyatlarını kapsama altına almıştır.

Aşırı büyük memesi olanlar, yahut meme büyüklüğü ile sosyal, fiziksel, cinsel hayatında sorun yaşayanlar, vücut gelişimini tamamladıktan sonra bu operasyonu geçirebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın