Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatları ne zaman ve kimlere yapılmalı?

12 Şubat 2019

Genel bir kural olarak meme küçültme ameliyatlarında, hastanın 18 yaşını tamamlaması beklenir. Bunun dışında meme küçültme işlemleri, özel bir sağlık sorunu olmadıkça, her hastada yapılabilir.

Genç kızlarda küçültme işlemi yapmadan önce memelerin son hallerini alması beklenir. Meme büyümesini sürdürüyorsa durmasını beklemekte fayda vardır.

Ancak ‘Virjinal Hipertrofi’ denilen ve memelerin kontrolsüz bir şekilde büyüdüğü genç kızlarda, daha erken müdahale edilebilir.

Doğumlar ve kilo alma sonrası memeleri büyümüş ve sarkmış olan orta yaşlı hastalar ile menopoz sonrası kilo almış ve memeleri büyümüş hastalar da bir başka grubu oluştururlar.

Doğum ile büyüyen ve sarkan memeleri ameliyat etmek için süt verme döneminin tamamlanması beklenir. Anne yakın zamanda tekrar çocuk düşünüyorsa ameliyatı diğer doğum ve emzirme süreci sonrasına erteleyebilir.

Menopozla birlikte memeleri büyüyen kadınların küçültme istiyorsa beklemesi için herhangi bir neden yoktur, hemen bu operasyonu olabilir.

Yıllarca meme ağırlığı ile yaşamış, ileri yaşlarda da ameliyat olmaktan çekinenler, yaşla birlikte ağrıların daha fazla hissedileceğini, duruşun tamiri güç şekilde kamburluğa meyledeceğini bilmeli ve ameliyata engel bir sağlık sorunları yoksa ileri yaşlarda da bu ameliyatı olabileceklerini bilmelidir.  Yine de daha konforlu bir iyileşme süreci ve iyi bir sonuç için bu ameliyatı yaptırmayı düşünenlerin yaşları çok ilerlemeden meme küçültme operasyonu yaptırmasında fayda vardır. 

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın