Meme Büyütme

Meme Büyütmede Silikon İmplantlara Gelinceye Dek Neler Kullanıldı?

5 Temmuz 2019

Silikon jel implantlar bulunana dek akla hayale gelmeyecek birçok malzeme meme büyütme amaçlı kullanılmıştı, plastik cerrahi açısından çok şanslı bir dönemde olduğumuz kesin.

İlk Meme büyütme 1895 yılında, memesinden kitle çıkartılan bir hastaya belindeki yağ tümörünün alınıp konulması ile yapıldı. Meme büyütme için parafin enjeksiyonları da denendi ama bu uygulama da sağlığa zararlıydı.

1900’lerin başında meme büyütme amaçlı  fil dişi, cam küreler, lastik, sığır kıkırdağı, Terilen yünü, Sumatra zamkı, Polietilen cipsleri, Polimer ve Polyester süngerleri gibi çok çeşitli materyaller kullanıldı. Hepsi hastalara zarar verdi ve başarısızlıkla sonuçlandı.

1950-60 arasında sıvı silikon enjeksiyonları yapılan 50.000 kadına Mastektomi yapılmak zorunda kalındı ve memeleri alındı.

Nihayet 1963’te silikon jel implant keşfedildi. Bu teknoloji sürekli geliştirilerek bugünkü sağlıklı ve konforlu forma ulaşıldı. Bilimde gelişme hiç durmuyor, giderek daha hafif, daha uyumlu, dayanıklı silikon implantlar geliştiriliyor, bizler de güvendiğimiz bu teknolojileri sizlerle buluşturuyoruz.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın