Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı sonrasında karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?

18 Temmuz 2018

Meme küçültme ameliyatı da tıpkı meme büyütme ameliyatı gibi hastanın hayatına konfor getiren, cinsellik algısını olumlu etkileyen, hasta memnuniyeti en yüksek ameliyatlardan biridir.

Meme küçültme ameliyatlarında amaç, memelerin vücuda orantılı bir şekilde küçültülmesidir.

Bu işlem yapılırken meme aynı zamanda dikleştirilir ve konik bir şekil verilir. Meme küçültme ameliyatlarında 3 temel işlem yapılır: meme başının yukarıya taşınması, meme küçültülerek konik bir şekil verilmesi ve deri fazlasının kesilerek atılması.

Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi 2- 3 saat arasındadır. Memeler büyüdükçe süre de uzar.

Ameliyat bitiminden 3 saat sonra yemek yenip, ayağa kalkılabilir. Genellikle 1 gün hastanede yatış istenir ve ertesi gün hasta taburcu edilir.

Hastanın kesi yerinde küçük bir pansuman olur. 2 gün sonra banyo yapabilir. 3 gün sonra kontrole gelir ve sonrasında işine dönüp normal günlük aktivitelerine başlayabilir, araba kullanabilir. Eriyen dikişler kullanıldığından dikiş almak gerekmeyecektir.

Meme küçültme ameliyatları estetik ameliyatlar arasında ağrının en az olduğu ameliyatlardan birisidir. İlk birkaç gün hafif ağrılar olur ve basit ağrı kesicilerle kontrol edilebilir.

Meme küçültme ameliyatı olanların ilk 3 hafta yürüyüş dışında spor yapmaması gerekir.  Yine ilk 3 hafta sporcu sütyeni gece gündüz takılmalıdır. Üçüncü haftadan sonra kol ve göğüs hareketleri dışında tüm spor aktiviteleri yapılabilir. Altıncı haftadan sonra her türlü spor aktivitesi serbesttir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın