Meme Büyütme

Yağ dolgusu meme protezi yerine kullanılanilir mi?

19 Haziran 2018

Meme büyütme işlemlerinde protez dışında yağ enjeksiyonları, yağ dolgusu son yıllarda gündeme gelen bir konudur. Eski tip protezlerde nadir de olsa görülebilen sertleşme, kapsülasyon ve sızıntı gibi sorunlar meme dolgusu olarak farklı arayışları gündeme getirmiştir.

Yağ dokusu ile hacim verme yöntemi silikon protezler kadar kalıcı ve net bir doku sağlamadığından birkaç defa işlemin tekrarlanması gerekir. Bu da birkaç defa ameliyat olmak ve daha fazla maliyet demektir.

Meme protezi hastalarının genellikle zayıf olmaları ve vücutlarında yeterli miktarda yağ bulunmaması, bu yöntemin kullanımını kısıtlayan bir başka faktördür. Yağ enjeksiyonları ile ilgili bir başka sorun, oluşan kalsifikasyonların (oluşabilecek kireçlenmeler) ileride çekilecek mamografileri etkileme riskidir.

Ancak seçilmiş hastalarda ve belirgin meme asimetrisi olanlarda yağ enjeksiyonları uygulanabilir. Kök hücreden zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları yapılarak  %80’e varan kalıcılık sağlanabilir. Bu da maliyetleri çok yükseltmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın