Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz

Doğru sütyeni nasıl seçelim?

12 Şubat 2019

Meme Sağlığı için önemli bir adım: Doğru Sütyen Seçimi!

Kadınlar memeleri büyümeye başladığından beri sütyen takıyor. Bu bazen 8 yaşa kadar inebilen bir süreç. Sütyenler ölene kadar kadınlarla birlikteler. Kız çocuklarının ilk sütyenlerini seçen kişiler olarak anneler bu konuda her zaman doğru tavsiyeleri veremeyebiliyorlar. Oysaki gelişim çağından itibaren doğru sütyeni seçmek gelecekte sahip olunacak meme şeklini değiştirebiliyor. Doğru sütyen seçiminin bundan başka etkileri de var.

İşte Doğru Sütyen Seçiminin 6 Hayatî Önemi

 1. Göğüs Şekli: Çocuklukta seçilen sütyenler meme şeklinin oluşumunu etkiliyor. Bu bir çeşit bardak kapama ritüelinin bilimselleşmiş hali. Kendi ölçüsünden farklı ölçülerde sütyen kullanan kadınların memeleri orantısız büyüyebiliyor ya da olması gerekenden daha küçük olabiliyor. Bu sebeple genç kızlarda büyük göstermek için kullanılan destekli sütyenler  gelecekte göğüslerinin sahip olacağı ölçüden daha küçük olmasına  neden olabiliyor.
 2. Sırt Ağrısı: Sırtı yormamanın bir yolu da doğru sütyen seçmek. Meme desteği için üretildiği için sütyenler, (ki fransızca destek anlamındaki soutien kelimesinden türemiştir) sırtınızdaki ağırlığı alıyor. Doğru ölçüm ve kap bilgisi memenin doğru desteklenmesinde büyük rol oynuyor.
 3. Omuz Ağrısı: Sırt ağrısından farklı olmadığı gibi bu çeşit ağrılar daha çok  sütyenin askılarıyla ilgili.  Doğru sütyen seçimi yaparken öne eğilerek memenin kupun içine tam sığmasını sağlamamak, omuzlara yük bindireceği için omuz ağrısına neden olabiliyor.
 4. Göğüs Kafesi Sağlığı: Askısız sütyenlerde memeyi taşıyan sütyen değil göğüs kafesidir. Bu nedenle sürekli kullanılmaması gerekiyor.
 5. Meme Sarkması: 20’li yaşlarda kullanılan sütyen tipini devamlı kullanmak meme sarkmasına neden oluyor. Çünkü yaşlandıkça memeyi daha iyi destekleyen sütyenler kullanılmadıkça, meme sarkmasının süresi de kısalıyor.
 6. Hamilelik: Hamilelik sırasında balenli sütyenler yerine rahat ve pamuklu sporcu sütyenleri kullanmak büyüyen memelere rahatlık sağlıyor.

Doğru Sütyen Seçmek Neden Zor?

Doğru sütyen seçmek bazı tüyolarla aslında çok kolay. Bunları yaparken sütyen seçiminde her markanın aynı olmadığını, her modelin kalıplarının farklı olduğunu unutmamak çok önemli. Uzmanlar, hiçbir sütyeni kupunuzu doğru bulmuş olsanız da denemeden almamanız gerektiğini söylüyor. Doğru kupu bulmak, doğru ölçümü yapmak ve denemek bu noktada kurtarıcı yöntemler. Ama başta söylediğimiz tüyolarla en doğru sütyen seçimini adım adım yapmak hem sağlık için,  hem de  dış görünüşün güzelliği için gerekli.

8 Adımda Doğru Sütyen Seçimi:

 1. Mezurayı yatay şekilde tutun, ve ölçümü memenizin altından başlayarak yapın. Memenizle mezura arasında hiçbir boşluk kalmamasına dikkat edin.
 2. Sahip olduğunuz en rahat sütyeninizi giyin (dolgulu ya da toparlayıcı olmamalı), yine yatay olarak tuttuğunuz mezura memelerinizin en uç noktasından ne çok sıkacak ne de çok bol olacak şekilde tutulmalıdır.
 3. Sütyen almaya gittiğinizde bu ölçümlere güvenerek kuşkusuz satın almayın. 3 kritere göre seçim yapın. Kup, bant çevresi ve omuz askıları. Kendi bulduğunuz ölçüden başlayarak bir küçüğünü, bir büyüğünü kupunu değiştirerek veya bant çevresini değiştirerek denemeye devam edin.
 4. Sütyeni denerken en sağdaki kopçayı kullanın. Daraltabilirsiniz ama bollaştıramazsınız.
 5. Taban bandı, yani  sütyenin baleni ya da memeye destek sağlayan alt lastiği siz kollarınızı yukarıya kaldırdığınızda yukarı kalkmamalıdır. Bu sayede sırtınıza yük olmadan doğru desteği verebilir.
 6. Sırt bandı, yani sütyenin sırtınızı saran kısmı çok gevşek ya da çok sıkı olmamalıdır. 2 parmak boşluktan fazlası  bir süre sonra yukarı toplanacağı için sizi rahatsız edecektir.
 7. Koltuk altında kıvrılmalar oluşmamalı, eğer oluşursa bu sütyen size küçük demektir.
 8. Sütyeni denediğinizde öne eğilerek memenin kupa tam olarak yeleşmesini sağlayın.  

Bunlar yaparken her kupun kendi sütyeni olduğunu da unutmayın.

A ve B kup için: Tül, tamamen süngersiz sütyenler olduğu gibi push-up sütyenler de bunlara göre yapılmıştır. Büyük göstermek için memeler fazladan sütyen içi yastıklarla desteklenebilir. Üçgen sütyenler bu kup ölçüleri için yaratılmıştır ve daha doğru bir meme çizgisi oluşturulmasına yardımcı olur.

C kup için: Bu kup için, meme v’si oluşturmaya yarayan en ideal sütyen tipi balkonettir.  Eğer düz bir dekolte vermek isterseniz sepet bir sütyen ya da cildi ön planda tutmak için bir üçgen sütyen gerekli olacaktır.

D kup için: Sırt desteği için tabii ki toparlayıcı sütyen kullanmak yerinde olacaktır. Mümkün olan en geniş  sırt bandını seçin. Çünkü sütyen meme ağırlığına eklenerek giyilir. Bu  da sırtınıza ek bir yük binmesi anlamına gelir. Geniş kayış sırtınıza daha iyi tutunma sağlayacağı için bu yükten omzunuzu da korumuş  olur.

Yararlanılan kaynaklar:

https://www.lexpress.fr/styles/mode/quel-soutien-gorge-choisir-en-fonction-de-sa-morphologie_1842565.html
https://onedio.com/haber/hayatinizin-askini-bulmak-kadar-zor-olan-dogru-sutyen-seciminin-puf-noktalari-754161
https://www.sabah.com.tr/saglik/2012/05/07/turk-kadinlari-sutyen-kullanmayi-hic-bilmiyor

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın