Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz

Memede ırksal farklar var mıdır?

6 Ocak 2020

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda memenin ırka bağlı bir farklılık gösterdiği saptanmadı. İnsandaki meme yapısı ise doğal seçilimde homo sapiens türüne özgü temel bir farklılık olarak görülüyor.

Homo sapiens’i diğer primatlardan ayıran temel özellikler daha büyük beyin, dik yürüme, dil, tüysüz beden ve kadınlarda ergenlikle birlikte gelişen meme dokusudur. Diğer primat türlerinde, sadece hamile veya doğum yapmış dişilerde gelişkin meme vardır. Hayvanlar hayatlarının geri kalanında düz memeli olarak yaşarlar.

Yıllar boyunca, araştırmacılar kadın memeleri için bir takım spekülatif açıklamalar yaptılar. Bir görüşe göre doğan bebeklere tutunacakları bir şey sunulmuş oluyordu. Bir başka görüşe göre memeler birer enerji rezervi olarak işlev görüyordu. Kıtlık zamanlarında memedeki yağ dokusunun kullanılabileceği düşünülebilirdi. Kadın ile erkek cinsiyetinin en belirgin farklılığını oluşturduğu için erkeklerin dikkatini çekmeleri de incelendi. Kadınların kalıcı memeleri, eşlerini kendilerine çekmeye yardımcı oluyordu. Fakat tüm bu görüşler ya da hipotezlerin geçerliliği tartışmalı…

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın