Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Karşılaşılabilecek Sorunlar

18 Temmuz 2018

Meme büyütme ameliyatları plastik cerrahide en sık yapılan ve memnuniyet oranı en yüksek operasyonlardan biridir.

Özellikle hiç oluşmamış veya olması gereken ölçünün çok altında meme dokusuna sahip kadınlar için meme protezi sonrası cinsiyet algısı son derece pozitif bir dönem başlar.

Meme operasyonları sonrası nadir de olsa bazı sorunlar görülebilir. Bunların hemen hepsi kalıcı hasar bırakmayan, çözümü mümkün, genel sağlığı etkilemeyen problemlerdir.

Meme ameliyatı sonrası görülebilen sorunlar; erken dönemde kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesi sorunları yaşanabilir. Ancak bunlar nadir gözlenen problemlerdir. Meme protezlerinde uzun dönemde karşılaşılan sorunlar kapsül kontraktürü, simetri bozuklukları ve estetik sorunlardır. Protez kaçakları ve patlamalar artık iyi marka protezlerde gözlenmemektedir. Bu ömür boyu ürün garantisi veren markalar vardır.

Kapsül kontraktürü vücudun protezi yabancı bir cisim olarak algılayarak onu sert bir kapsülle çevrelemesi ve bir tarafa doğru itmesidir. Kapsül kontraktürü geliştiğinde, şiddetin bağlı olarak memede sertleşmeye, asimetriye ve görüntü bozukluğuna yol açar. Görülme sıklığı %1 ile % 5 arasında değişir. Oluşursa hastanın tekrar ameliyat edilerek kapsülün çıkarılması ve protezin değiştirilmesi gerekir. Tekrarlarsa bir kez daha ameliyat yapılabilir. İnatçı kapsüller sık karşılaşılan bir durum değildir. Yeni kuşak protezlerde kapsül oranları düşüktür. Abartılı büyüklükte protezlerin uygulanmaması, zayıf hastalarda protezlerin kas altına yerleştirilmesi ve özenli bir cerrahi ile bu sorunların tümü azaltılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın