Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz

Meme sarkmasını spor yaparak engelleyebilir miyiz?

12 Şubat 2019

Egzersiz yapmak meme şeklini değiştirmiyor. Memeler çoğunlukla yağ ve meme bezlerinden oluşur. Deri yaşla birlikte daha az elastik hale gelir ve meme bezleri küçülür. Bu yüzden memeler “boşaltılmış” gibi görünmeye başlar. Egzersizler memelerin arkasında bulunan kasların güçlendirilmesine yardımcı olur. Bu da memelerin göğüs duvarı üzerinde bir miktar yükselmesine yardımcı olur. Ama bunun dışına çıkıldığında örneğin koşmak meme sarkmasına çare olmadığı gibi koşarken memeleriniz hareket ettiği için yanlış sütyen kullanımı sarkmayı hızlandırabilir.

Egzersize bağlı meme sarkmasının nedeni egzersizin kendisi değil, yanlış sütyen seçimidir. Egzersiz yaparken memeleriniz özellikle o bölge için çalışmıyorsanız kontrolsüz hareket eder ve bu da sarkmalara neden olabilir. Doğru sütyen seçimi, bu kontrolsüz hareketi %53 oranında azaltır.  

Meme sarkmasını önleyecek bazı egzersiz tüyoları:

  1. Şınav: 2×10 gibi küçük bir sayıyla başlayabilirsiniz. Çok kolay bir hareket olmasa da, meme sarkmasında etkilidir.
  2. Ağırlık kaldırma: 1 kg  gibi ağırlıklarla 2×15 tekrar yeterli olacaktır.
  3. Pilates: Pilates topunun üstüne yatarak ağırlıkları göğüs kaslarımızı sıkıştırıp gevşetecek şekilde kaldırıp indirme egzersizleri ya da pilates çemberiyle kollarımızı birleştirip açma hareketleri.
  4. Kelebek Makinesi: Kollarımızı birleştirirken ağırlığı sadece kollarımıza veren bir alet. 2×15 tekrar birkaç günde bile fark edecektir.
  5. Lastik: 2×15 tekrarda kollarımızı birleştirip açmak şeklinde egzersileri tekrar ederek göğüs kaslarımızı kuvvetlendirmeye yarıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın