Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz

Memede asimetri olur mu? Bu konuda cerrahi çözüm var mıdır?

18 Temmuz 2018

Birçoğumuzun vücudunda asimetri mevcuttur, sağ ve sol yanımız birbirine benzemez, küçük asimetriler taşırız.

Memelerdeki asimetrilerin birçoğu doğuştandır. Bunun dışında çocukluk çağında geçirilen meme apseleri ya da yapılan yanlış müdahaleler memelerde asimetrilere yol açabilir.

Skolyoz adı verilen omurga eğriliklerine hemen her zaman göğüs kafesi deformasyonları da eşlik eder. Skolyoz ergenlikle birlikte belirginleşir. Skolyozu olan hastalarda az ya da çok meme asimetrisi de bulunur.

Meme asimetrileri meme küçültme, dikleştirme ya da büyütme işlemleri ile düzeltilebilir. Daha küçük asimetrilerde yağ dokusu dolgularından yararlanmak mümkündür.

Sonradan oluşan meme asimetrilerinin büyük çoğunluğu meme kanseri dolayısıyla meme dokusunun alınmasından dolayı olur. Meme kanseri tedavisi ile tek meme dokusu alınan kişilerde çeşitli omurga rahatsızlıklarına ve dengesizliğe rastlanır. Görüntü olarak da bu durum hastayı rahatsız eder.  Bu durumda eksik meme dokusu silikon protezle oluşturulurken diğer memeye küçültme işlemi yapmak gerekebilir. Ayrıca zamanla protez konmayan meme daha çabuk formunu kaybedeceği için dikleştirme operasyonuna ihtiyaç duyulabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın