Meme ile İlgili Merak Ettikleriniz

Meme Sarkması Hakkında Her Şey

5 Temmuz 2019

Kadınların en güçlü göstericisi olan meme, zamanla sarkabiliyor. Bu süreç de bazı kadınlar için üzücü  ve yıpratıcı olabiliyor. Kaldı ki kadınların kendilerini beğendirmesi gereken tek kişi kendileridir zaten. Yine de memede sarkmanın bazen kadınlar üzerinde psikolojik bir etkisi bile oluyor. İşte sarkmadan müdahale etmek için, meme sarkmasının nedenleri ve nasıl anlaşılabileceği.

Aşırı Kilo Kaybı

Meme Sarkması çoğu zaman meme hipertrofisinin sonucudur. Sarkma, aşırı kilo kaybını veya ağır diyetleri takriben,  küçük göğüslü kadınlarda da olabilir. Kötü diyetler göğüsleri sarkıtır çünkü yersiz yağ kaybına sebep olur. Memelerin şekli, memenin taşıyıcısı cilt ile içerdiği glandüler ve yağlı dokular arasındaki uyumlu bir dengeye bağlıdır. Bu denge bozulursa, meme sarkmasına neden olur.

Yaş ve Kalıtım

Meme sarkması doğuştan ve kalıtsal da olabilir. Yaşa bağlı da ortaya çıkabilir. Özellikle bir veya birden fazla gebelikten sonra uzun süreli emzirmeden de kaynaklanabilir.

Alkol ve Sigara

Alkol memeye zarar verebiliyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre her gün alkol alan kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı %9 daha fazla.

Sigaranın içeriğindeki nikotin damarları daraltıyor, bu yüzden cilde oksijen ve besin sağlayan kan cildimize yeterince taşınamıyor. İyice beslemeyen bir cilt ise rengini ve esnekliğini  kaybediyor.

Güneş

Bronzlaşma ve güneşe karşı korunmasız aşırı maruz kalma, göğsün cildine zarar veriyor ve cilt kanserine neden olabiliyor. UV ışınları, yıpranma ve cilt yaşlanmasının bir bileşeni olarak işlev görüyor.

Doğru Sütyen Seçimi

Memenizin şekline uymayan, size tam oturmayan sütyenler uzun vadede  rahatsızlık hissi vereceği gibi meme sarkmasına da neden olabiliyor. Doğru sütyen seçimi bu noktada çok önemli. Bu konuyla  ilgili doğru sütyeni nasıl seçelim başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

https://memehakkindahersey.com/dogru-sutyeni-nasil-secelim/

Meme Sarkmasını nasıl ölçerim?

Her zaman doğru bildiğiniz yanlışları göstermeye çalıştığımız blogumuzda bu kez eski  bildiğiniz yöntemleri kullanın diyeceğiz. Meme oluklarının altına kalem koymak her zaman işe yarar. Meme sarkmasının en kolay ölçüm yolu ise köprücük kemiğiyle meme ucu arasında 19-22 santimden fazla olmamasıdır. Bu memenizin sarkmadığı anlamına gelir.

Bunlar da ilginizi çekebilir...

Yorum yapılmamış

Yorum yazın